Zakres podmiotowy podatku od przerzuconych dochodów
7 grudnia 2023
Jak uniknąć błędów w deklaracjach podatkowych? – 5 najczęstszych błędów
11 marca 2024

Najczęstsze pytania dotyczące usług księgowych: odpowiedzi i wyjaśnienia

Young of Business People Meeting Conference Discussion Corporate Concept

Doskonale rozumiemy, że przed podjęciem współpracy z biurem rachunkowym pojawiają się różne wątpliwości. Przedsiębiorcy poszukują pytań na nurtujące ich pytania. Nasze biuro rachunkowe Protegga prowadzimy od 2000 roku. Przekłada się to nie tylko na nasze doświadczenie, ale również dobre zrozumienie oczekiwań przedsiębiorców. W tym artykule zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania klientów odnośnie prowadzonych przez nas usług księgowych. Zapraszamy do lektury.

Ile kosztują usługi księgowe?

Zdecydowanie to jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Przedsiębiorców interesuje to, ile ich będzie kosztował outsourcing księgowości. W naszym biurze rachunkowym do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Po zapoznaniu się z Twoimi potrzebami, zaproponujemy zakres współpracy. To on determinuje jej miesięczny koszt. Będzie on jednak zdecydowanie niższy, niż koszt stworzenia etatu i wyposażenia stanowiska pracy dla księgowego wewnątrz Twojej organizacji.

Co wchodzi w zakres współpracy z biurem rachunkowym?

Usługi księgowe mogą mieć różny zakres. Zależy to przede wszystkim od potrzeb przedsiębiorcy, skali jego działalności oraz wybranej formy opodatkowania. Podstawowe usługi to:

  • prowadzenie ksiąg podatkowych;
  • przygotowywanie rocznych sprawozdań zgodnie z ustawą o rachunkowości;
  • bieżące księgowanie operacji i zdarzeń gospodarczych na podstawie dostarczanych dokumentów;
  • przygotowywanie miesięcznych zamknięć i sprawozdań miesięcznych;
  • sporządzania zeznań podatkowych;
  • obliczanie podstawy opodatkowania i kwoty należnego podatku na rzez Urzędu Skarbowego;
  • prowadzenie ewidencji.

Współpracę można rozszerzyć o dodatkowe usługi związane z doradztwem księgowym, interpretacją zdarzeń gospodarczych czy też przygotowywaniem pism urzędniczych. Jako Protegga proponujemy także prowadzenie kadr i płac oraz usługi biegłego rewidenta.

Kto ponosi odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe?

Zgodnie z obowiązującym prawem odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczeniach podatkowych oraz za realizację zobowiązań podatkowych ponosi przedsiębiorca. Zadaniem biura rachunkowego jest prowadzenie księgowości zgodnie z obowiązującym prawem oraz najwyższymi standardami rynkowymi, oraz dbanie o interes swoich klientów. W Protegga gwarantujemy pełen profesjonalizm na każdym etapie współpracy i zapewniamy klientom najwyższe standardy bezpieczeństwa i prawidłowości rozliczeń. Posiadamy obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej o wartości 1 150 000 zł od zdarzenia.

Czy dokumenty można wysyłać w formie elektronicznej?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy niezbędne jest odbywanie spotkań w biurze rachunkowym, czy jednak część komunikacji może odbywać się w formie zdalnej. Nowoczesna technologia sprawia, że niemal wszystkie czynności związane z prowadzeniem usług księgowych można wykonywać zdalnie. Dotyczy to zarówno przesyłania dokumentów księgowych, jak i komunikacji. Oznacza to, że w praktyce nie ma potrzeby przyjeżdżania do naszego stacjonarnego biura. Z powodzeniem poprowadzimy Twoją księgowość na odległość. Dzięki temu nasze usługi świadczymy nie tylko we Wrocławiu, ale też w innych regionach kraju.

Czy biuro rachunkowe może reprezentować klienta w kontakcie z urzędami?

Obawiasz się kontaktu z urzędami? Rozumiemy, że dla wielu przedsiębiorców jest to niekomfortowe i kojarzy się im ze stratą cennego czasu. Zgodnie z przyjętymi standardami biuro rachunkowe może reprezentować Cię w kontakcie z jednostkami administracji państwowej. Obejmuje to nie tylko reprezentację, ale również składanie dokumentów w imieniu przedsiębiorcy w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu należy wypełnić formularze UPL-1 (Urząd Skarbowy) i ZUS-PEL (Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

Nurtują Cię inne kwestie i masz jeszcze jakieś pytania związane z usługami księgowymi? Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem. Chętnie poznamy Twoje wątpliwości i na podstawie doświadczenia i wiedzy, spróbujemy na nie odpowiedzieć. Jako Protegga od ponad 20 lat z powodzeniem prowadzimy księgowość firm w Polsce i za granicą.

Comments are closed.